Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ !
Forum mistyki Kościoła Katolickiego pw. św. Jana Pawła II : Pamiętaj pielgrzymie: "zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: "OTO JESTEM!" (Iz 58,9).
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Osiem błogosławieństw Jezusowych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Medytacja Słowa Bożego w (nie)codziennych czytaniach / Ewangelia św.Mateusza
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12236
Przeczytał: 34 tematy

Pomógł: 245 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:15, 28 Lut 2016    Temat postu: Osiem błogosławieństw Jezusowych

"Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. 2 Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami:

Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni.
Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię.
Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.
Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami."


Wierzę, że i wam - moi Drodzy - powyższe słowa Jezusa są bliskie.

Wierzę też, że wspólnie odkrywać będziemy ich znaczenie w naszym życiu, ukierunkowanym na dostąpienie zbawienia. Nie jestem w stanie o wszystkim pisać jednego dnia, ale co jakiś czas zapragnę przelać w tym miejscu swe myśli, budowane na kanwie przemieniającego człowieka zetknięcia życia praktycznego z ośmioma błogosławieństwami. Dziś chciałbym nadmienić swe myśli o "ubóstwie w duchu".

"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. "

To błogosławieństwo jest w mojej opinii najbardziej tajemniczo sformułowanym ze wszystkich błogosławieństw. Dlaczego? Ano dlatego, że przez lata całe nie rozumiałem znaczenia pojęcia [/i]"ubóstwa w duchu"[/i]. Toteż przy tak postawionej ignorancji, jakże bym mógł dostrzec, że posiadłem, bądź nie posiadłem Królestwa Bożego Question

Brak zrozumienia "ubóstwa w duchu" to nie tylko brak innego spojrzenia na konotacje znaczeniowe wyrazów użytych. To również wynik niewłaściwego stosunku do własnego życia Exclamation

Nie rozumiałem, że posiadając coraz więcej, miałem coraz mniej.
Nie rozumiałem, że nie umiejąc rezygnować ze świata, zbyt wiele chciałem - zbyt wiele oczekiwałem. Przyciągałem wszystko do siebie, jak magnes ... A gdy otaczałem się dobrami tego świata, zakochując się w nim, nie mogłem tej postawy pogodzić z miłością do Boga i nawet z Jego miłością do mnie Exclamation

Nie pozwalałem się kochać Exclamation

Tymczasem, człowiek ubogi w duchu posiadać może, ale nie ma dla niego problemu, by oddać wszystko w jednej chwili. Oto jest więc różnica pomiędzy posiadaczem, a włodarzem Exclamation Idea

Tu zrozumiałem jakoś to pojęcie "ubóstwa w duchu" : "ubogi" to nie ten, który nic nie ma, lecz to "ten, który jest u Boga" - "ten, który chodzi z Bogiem (by tak rzec starotestamentalnym językiem) , a taki człek ma wszystko, nie mając nic, o czym poucza (zachęcając jednakowoż) św. Paweł:
"29 Mówię, bracia, czas jest krótki. Trzeba więc, aby ci, którzy mają żony, tak żyli, jakby byli nieżonaci, 30 a ci, którzy płaczą, tak jakby nie płakali, ci zaś, co się radują, tak jakby się nie radowali; ci, którzy nabywają, jak gdyby nie posiadali; 31 ci, którzy używają tego świata, tak jakby z niego nie korzystali. Przemija bowiem postać tego świata. 32 Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień." (1 Kor 7, 29-32).


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez exe dnia Nie 19:18, 28 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Water-mix
Tribunus laticlavius
Tribunus laticlaviusDołączył: 01 Cze 2014
Posty: 1452
Przeczytał: 2 tematy

Pomógł: 54 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 12:02, 29 Lut 2016    Temat postu:

ja mialem niedawno niezly trening oddawwania i bolało jak cholera :]
Ale szczegóły zostawię dla siebie

Co do błogosławieństw to to akurat jest praktyczne, ale jednak błogosławieństwa
nie równa się nakazy i to trzeba pamietać, bo np ten ktory jest wesoły a nie się smuci nie oznacza od razu ze nie odziedziczy królestwa ,
Nie mowie o Tobie tylko do niektorych, którzy tak to rozumieją, bo nie slyszą co mowi Jezus


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Water-mix dnia Pon 12:03, 29 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Pią 22:29, 08 Kwi 2016    Temat postu:

Dla mnie ogromnym szczęściem, ogromnym darem łaski będzie znalezienie się choćby w jednej z tych grup błogosławionych. Gdy czytałem dzisiaj fragmenty słów jakie pisał w swoich kazaniach św.Jan Maria Vianney na temat niegodnego przyjmowania Komunii to aż mnie zatkało i przyszła obawa czy ja kiedykolwiek nie popełniłem takiego ciężkiego grzechu. Być w gronie błogosławionych dla grzesznika to tak jak dla biednego wygrać miliony w totolotka.

Zbawienie jest największym darem jaki możemy otrzymać, tym bardziej biorąc pod uwagę nasza grzeszna naturę, nasze życie usiane wieloma grzechami. Nie wyobrażalna będzie miłość Boga do człowieka, jeśli Bóg przebaczy człowiekowi tak ciężkie grzechy. Ale o miłosierdzie trzeba prosić, trzeba nawet błagać i modlić się aby Bóg mógł zobaczyć skruszone serce człowieka.
Powrót do góry
Duśka
Gość


PostWysłany: Sob 16:14, 14 Maj 2016    Temat postu: Re: Osiem błogosławieństw Jezusowych

exe napisał:
"ubóstwa w duchu"


Tak naprawdę boimy się ubóstwa. Posiadamy chęć zdobywania i pomnażania naszych zasobów . Gdy czegoś nam brakuje zamartwiamy się tym , bo tak naprawdę nie chcemy być ubodzy, a nawet jeśli już z jakiś przyczyn nimi się staniemy , to w pragnieniach serca blisko nam bardzo to ewangelicznego bogacza . To nieuporządkowane pragnienia ciągłego posiadania, to przywiązanie do drobiazgów sprawia, że nie chcemy przyjąć, tego, co Bóg pragnie nam zaoferować. Wydaje nam się , że mamy własny ''biznes'' na szczęście . Bóg często nie wystarcza .   Ubogi w duchu, to według mnie ktoś ,kto stara się rozwijać duchowo , jednak czy można być ubogim w duchu będać majętnych człowiekiem?. Wydaje mi się ,że , ubodzy w duchu to ci , którzy nie posiadają doczesnych bogactw i z radością znoszą wszelkie niedostatki. A może się mylę .
Powrót do góry
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Pią 1:44, 22 Lip 2016    Temat postu:

Trudno stwierdzić o jakich ubogich chodzi, ale mogą być ubodzy, którzy nie mając nic swoje życie powierzają Bogu a mogą być też tacy, którzy mają słabą wiarę i potrzebują jej umocnienia, są słabi i szukają pomocy. Bóg kocha każdego ale najbardziej ubogiego, chorego, totalnie bezradnego. Wolę być już biedny i być blisko Boga niż bogaty i z dala od Niego.
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12236
Przeczytał: 34 tematy

Pomógł: 245 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 7:24, 22 Lip 2016    Temat postu:

Duśka napisał:
jednak czy można być ubogim w duchu będać majętnych człowiekiem?
Można :wink: Przykładem jest Abraham.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kaśka
Aquilifer
AquiliferDołączył: 01 Cze 2014
Posty: 438
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:59, 16 Wrz 2016    Temat postu:

"Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie."

Biedak posiadający królestwo?

Ja ubogość w duchu rozumiem tak, że nie mam "sztywnego karku", opornego serca, zatwardziałych poglądów, zakorzenionych nauk ludzkich, których trzymam się rękami i nogami. Nie gromadzę bogactw tego świata, ale nie bogactw materialnych, lecz duchowych. Nie gromadzę nauk, które w zetknięciu ze Słowem Bożym są fałszywe, ale są we mnie wrośnięte, więc się ich trzymam za wszelką cenę. Ubogi w duchu ma pokorę i otwartość na Boże pouczenia, napomnienia, pocieszenia, jednym słowem, nie ma bogactwa duchowych nauk, które stawia wyżej, które są dla niego cenniejsze od Słowa Bożego.
Ubogi w duchu to pokorny człowiek, który w ciszy sprawuje swoje pobożne życie. Zaparł się własnego "JA", dzięki czemu Jezus mógł zamieszkać w jego sercu.

Pan Jezus powiedział, byśmy byli jak dzieci. Najbardziej ufne są maleńkie dzieci, takie, które jeszcze nie potrafią kombinować, wymyślać, kłamać. Małe dzieci zapatrzone w rodziców, ufające, wierzące każdemu słowu. Mam wrażenie, że "zbyt wielka uczoność" powoduje zamieszanie, zakłamanie Słowa Bożego. Tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi odrzucić wszystko, co nas oddziela od Boga, w sensie wszelkich nauk, możemy stać się mieszkańcami Królestwa Bożego. Ubogi w duchu, ubogi we wszelkie ludzkie nauki, staje się bogaczem w Duchu Bożym :)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Medytacja Słowa Bożego w (nie)codziennych czytaniach / Ewangelia św.Mateusza Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin