Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ !
Forum mistyki Kościoła Katolickiego pw. św. Jana Pawła II : Pamiętaj pielgrzymie: "zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: "OTO JESTEM!" (Iz 58,9).
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tylko jedna Ewangelia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Rozmowy o Biblii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Czw 0:48, 02 Cze 2016    Temat postu: Tylko jedna Ewangelia

Czy takie stwierdzenie, że jest tylko jedna Ewangelia można uznać za prawdziwe i jakie argumenty za tym przemawiają według was?
Powrót do góry
Duśka
Gość


PostWysłany: Czw 7:21, 02 Cze 2016    Temat postu:

Nowy Testament rozpoczynają cztery ewangelię: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Ewangelia to nic innego , jak jedna! Dobra Nowina.
Powrót do góry
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Czw 8:47, 02 Cze 2016    Temat postu:

A może tłumaczyć można to tak, że autorem tej jednej Ewangelii jest sam Chrystus, gdyż to On rozpoczął głoszenie a czterej Ewangeliści spisali to nauczanie, każdy na swój sposób pod wpływem Ducha Świętego? Każda z Ewangelii mówi przecież o tych samych wydarzeniach z życia Jezusa: narodzinach, chrzcie, nauczaniu i cudach, męki, śmierci i zmartwychwstaniu, niektórzy Ewangeliści - Marek i Łukasz piszą jeszcze o Wniebowstąpieniu. Wszystkie jednak Ewangelie dotyczą tych samych wydarzeń, tego samego nauczania tej samej osoby.

Fragment nauczania św.Pawła mówi o tym, kto jest autorem tej jedynej Ewangelii, która została objawiona Apostołom:

Cytat:
Prawdziwa Ewangelia

6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść4 do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

DOWODY HISTORYCZNE PRAWDZIWOŚCI EWANGELII PAWŁOWEJ


Paweł również apostołem Chrystusa

10 A zatem teraz: czy zabiegam o względy ludzi, czy raczej Boga? Czy ludziom staram się przypodobać? Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa. 11 Oświadczam więc wam, bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim. 12 Nie otrzymałem jej bowiem ani nie nauczyłem się od jakiegoś człowieka, lecz objawił mi ją Jezus Chrystus. 13 Słyszeliście przecież o moim postępowaniu ongiś, gdy jeszcze wyznawałem judaizm, jak z niezwykłą gorliwością zwalczałem Kościół Boży i usiłowałem go zniszczyć, 14 jak w żarliwości o judaizm przewyższałem wielu moich rówieśników z mego narodu, jak byłem szczególnie wielkim zapaleńcem w zachowywaniu tradycji moich przodków.
15 Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał5 łaską swoją, 16 aby objawić Syna swego we mnie6, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi6 17 ani nie udając się do Jerozolimy, do tych, którzy apostołami stali się pierwej niż ja, skierowałem się do Arabii, a później znowu wróciłem do Damaszku. 18 Następnie, trzy lata później, udałem się do Jerozolimy dla zapoznania się7 z Kefasem, zatrzymując się u niego [tylko] piętnaście dni. 19 Spośród zaś innych, którzy należą do grona Apostołów, widziałem jedynie Jakuba, brata Pańskiego8. 20 A Bóg jest mi świadkiem, że w tym, co tu do was piszę, nie kłamię. 21 Potem udałem się do krain Syrii i Cylicji. 22 Kościołom zaś chrześcijańskim w Judei pozostawałem osobiście nie znany. 23 Docierała do nich jedynie wieść: ten, co dawniej nas prześladował, teraz jako Dobrą Nowinę głosi wiarę, którą ongi usiłował wytępić. 24 I wielbili Boga z mego powodu.

Gal 1, 6-24


Apostołowie, Ewangeliści byli tylko osobami, które przekazały tą całą historię Jezusa. każdy na swój sposób, ale tak, aby wszelkie fakty zostały zachowane.

Co myślicie o takim tłumaczeniu?
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12280
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 247 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 9:27, 02 Cze 2016    Temat postu:

Bracie, poruszyłeś istotny temat, którego wielorakie interpretacje stają się nieraz przyczyną odstępstw od katolicyzmu.

Czytając cztery Ewangelie, w praktyce człowiek zapomina tak naprawdę o tych przepychankach, które towarzyszą biblistom podczas ich sympozjów, czy w literaturze analitycznej.

Tak, myślę, że masz rację mówiąc o tym, że uczniowie Chrystusa spisali to, co widzieli.
Papież Pius XII w encyklice "Divine Afflante Spiritu" (A.D. 1943 r.) pisał:

"Tak jak Słowo substancjalne Boga stało się podobne do ludzi we wszystkim, za wyjątkiem grzechu, podobnie słowa Boga, wyrażone w ludzkich językach, stały się podobne do ludzkiej mowy we wszystkim, za wyjątkiem błędu"


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Czw 9:44, 02 Cze 2016    Temat postu:

Wielu ludzi może się sprzeczać, mogą różnie interpretować sprawy biblijne, ale tutaj mamy po prostu jasną sytuację: Jezus z chwilą nauczania rozpoczął głoszenie Ewangelii. Żadna wersja Ewangelii spisana przez Ewangelistów nie powstałaby, gdyby nie narodziny Jezusa i Jego działalność w głoszeniu Dobrej Nowiny. Ewangeliści stali sie tylko narzędziami w ręku Jezusa - aby spisali to wszystko co działo się od chwili narodzin do Wniebowstąpienia, pozostali Apostołowie głosili naukę Jezusa i mówili o wydarzeniach, które miały miejsce także później. Wszyscy jednak piszą to wszystko co zostało im przekazane przez samego Chrystusa. Tutaj raczej nie mamy do czynienia z jakimiś odstępstwami od nauki Kościoła.

Chrystus najpierw głosił a potem powierzył swoim uczniom przekazywanie tej Wielkiej Nauki wszystkim. Ktoś musiał spisać to wszystko, aby tez inni, w tym współcześni ludzie mogli poznawać Ewangelię. I chwała im za to, bo Ona jest tym źródłem życia dla każdego człowieka, który w nią uwierzy.

Pośród tylu książek jakie mamy na świecie, różnych dzieł tylko ta jedna - BIBLIA jest prawdziwym źródłem życia, JEST BEZCENNA.
Powrót do góry
Duśka
Gość


PostWysłany: Czw 10:18, 02 Cze 2016    Temat postu:

TOMASZ-V.A.D napisał:
A może tłumaczyć można to tak, że autorem tej jednej Ewangelii jest sam Chrystus, gdyż to On rozpoczął głoszenie


Oczywiście . Jezus przybył do Galilei, głosząc Ewangelię Bożą. Mówił: "Czas się wypełnił" i "Nadchodzi już królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".
Powrót do góry
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Pią 22:39, 10 Cze 2016    Temat postu:

Zagadką chyba jest to, która z Ewangelii jest najbliższa tym autentycznym słowom Chrystusa, autentycznym wydarzeniom. Oczywiście każda z wersji Ewangelii jest prawdziwa, oparta na faktach, ale który z Ewangelistów był najbliższy autentyczności?
Każdy z nich napisał Ewangelie po swojemu, pisząc pod wpływem Ducha Świętego i to jest też dobre, że każda Ewangelia mimo, że dotyczy tych samych wydarzeń jest jednak inna.

Niewątpliwie Ewangelia jest jedna i jest głównym autorem, twórcą jest sam Chrystus a Ewangeliści są tylko autorami pisemnej wersji tej Ewangelii.
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12280
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 247 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 22:48, 10 Cze 2016    Temat postu:

Co masz na myśli bracie, pytając o autentyczność?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Pią 23:31, 10 Cze 2016    Temat postu:

Mam na myśli te dokładne słowa jakie Jezus wymawiał, dokładne fakty, szczegółowo przedstawione. Ale to tak tylko z ciekawości mnie to interesuje a nie dla jakiś konkretnych celów. Ciekawi mnie tylko który Ewangelista bardziej szczegółowo opisał to wszystko co dotyczyło Chrystusa: jego narodzin, nauczania, męki, śmierci i zmartwychwstania. Wszyscy czterej Ewangeliści opisali te wydarzenia, ale który uczynił to bardziej szczegółowo, tak jak rzeczywiście było - to jest dla mnie ciekawe.
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12280
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 247 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 8:22, 11 Cze 2016    Temat postu:

Rozumiem. Odnoszę wrażenie, że pod kątem bogactwa słownego, przoduje Mateusz, ale to tylko moje zdanie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
inquisitio
Pilus posterior
Pilus posteriorDołączył: 07 Sty 2015
Posty: 968
Przeczytał: 14 tematów

Pomógł: 51 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:32, 11 Cze 2016    Temat postu:

Wszyscy ewangelisci opisali tak jak być powinno . Problemem nie jest tekst ale nasze do niego podejscie.Uwazamy ze ewangelisci opisali wszystko jak nasi wspolczesni dziennikarze ,lecz niestety jest to bład ktory prowadzic moze do zwatpienia w przeslanie Ewangelii.
Szukanie ,,prawdziwego Jezusa" kojarxy mi sie jakos negatywnie.

Nie ptrajmy sie cxy nasz Pan rzeczywisci cos powiedzial ,ale co chce nam przez to powiedzieć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Prostaczek
Princeps prior
Princeps priorDołączył: 03 Paź 2013
Posty: 1668
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 40 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Katowice
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 13:45, 11 Cze 2016    Temat postu:

Cytat:
Rozumiem. Odnoszę wrażenie, że pod kątem bogactwa słownego, przoduje Mateusz, ale to tylko moje zdanie.


Bogate słownictwo nie musi oznaczać, że zdarzenia zostały opisane w najbardziej prawdziwy sposób Jarku :D Zwróć uwagę na dziennikarzy TVNu :D

Myślę, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie Tomasza, można się oczywiście zastanawiać jednak z takiego myślenia nic nie wynika i nic sensownego wyniknąć nie może, gdyż ewentualną prawdę generuje jedynie nasze CHCENIE.
Dlatego uważam, że racje ma inquisitio pisząc :

Cytat:
Nie ptrajmy sie cxy nasz Pan rzeczywisci cos powiedzial ,ale co chce nam przez to powiedzieć.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12280
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 247 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:50, 11 Cze 2016    Temat postu:

Prostaczek napisał:
Cytat:
Rozumiem. Odnoszę wrażenie, że pod kątem bogactwa słownego, przoduje Mateusz, ale to tylko moje zdanie.


Bogate słownictwo nie musi oznaczać, że zdarzenia zostały opisane w najbardziej prawdziwy sposób Jarku :D Zwróć uwagę na dziennikarzy TVNu :D

Myślę, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie Tomasza, można się oczywiście zastanawiać jednak z takiego myślenia nic nie wynika i nic sensownego wyniknąć nie może, gdyż ewentualną prawdę generuje jedynie nasze CHCENIE.
Dlatego uważam, że racje ma inquisitio pisząc :

Cytat:
Nie ptrajmy sie cxy nasz Pan rzeczywisci cos powiedzial ,ale co chce nam przez to powiedzieć.
Zaiste, byłbym pozbawiony rozumu, gdybym odmówił ci racji drogi Prostaczku ;)

Co do bogactwa słownego, to trzeba jednak zwrócić uwagę, że mogą być 2 przypadki wyrażania się :
1. wielomóstwo trącające sofistyką,
2. bogactwo słowne adekwatne do bogactwa wewnętrznego, chcącego wyemanować ku wiernym bogactwo doświadczenia życia z Mistrzem z Nazaretu.

Nasze oczekiwania ... Tak ... Szeroka i śliska może się okazać droga od naturalnie przysługującej nam subiektywności do zwyrodnienia poznawczego, zwanego subiektywizmem.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Sob 18:42, 11 Cze 2016    Temat postu:

Ciekawość prowadzi do bliższego poznawania różnych wydarzeń, faktów, ale oczywiście w Ewangelii najważniejszy jest przekaz i odbiór przez słuchających - czy to co usłyszą wprowadzą w swoje życie, czy rzeczywiście będą chcieli realizować naukę Chrystusa, naśladować Go w Jego postępowaniu. Bez tego właściwego odbioru dla człowieka będą to puste słowa. Ewangelia to jedyny przekaz, który daje człowiekowi życie, dar, którego nie ma w żadnej innej książce. Biblia jest życiem dla każdego chrześcijanina - o ile przyjmie to słowo i będzie nim żył.

Moja ciekawość jest mało istotna, ale jak wielu wierzących - skłania do szukania różnych odpowiedzi na różne pytania, wątpliwości. To pomaga w rozwoju duchowym.
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12280
Przeczytał: 24 tematy

Pomógł: 247 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 18:44, 11 Cze 2016    Temat postu:

Gdybyśmy nie zadawali pytań, nie byłoby w ogólności ożywczego dialogu, jaki tu prowadzimy ku pokrzepieniu serc ;)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TOMASZ-V.A.D
Gość


PostWysłany: Sob 18:59, 11 Cze 2016    Temat postu:

To tez prawda exe. Pytania sprawiają, że dyskusja się rozwija i staje się ciekawsza, o ile pytania są rozsądne i nie zmierzają do krzywdzenia lub urażania innych.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Rozmowy o Biblii Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin