Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ !
Forum mistyki Kościoła Katolickiego pw. św. Jana Pawła II : Pamiętaj pielgrzymie: "zawołasz, a Pan odpowie, wezwiesz pomocy, a On [rzeknie]: "OTO JESTEM!" (Iz 58,9).
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nieomylność Kościoła

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Religia i myśl
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ks.marek.kowalczyk
Consecratae personae, arte cum Ecclesia
Consecratae personae, arte cum EcclesiaDołączył: 26 Paź 2014
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 12:45, 06 Lis 2014    Temat postu: Nieomylność Kościoła

Tekst, którego jestem autorem. Dostępny jak zawsze na mojej stronie. Zachęcam do lektury, jestem także ciekawy i Waszego zdania w opisywanej tutaj sprawie.
Chciałbym jeszcze przy okazji dodać, iż ostatnio mam multum obowiązków i liczne wyjazdy, z tego powodu rzadziej zaglądam na forum. Jednocześnie pragnę poinformować, iż na każde pytanie odpowiem, natomiast stanie się to w wolnej chwili :)Idiota, który wątpi, jest mniej niebezpieczny niż imbecyl, który wie. Wszyscy się mylą, zarówno geniusz, jak umysłowo niedorozwinięty, i to nie błąd jest niebezpieczny, lecz fanatyzm kogoś, kto sądzi, że jest nieomylny.

Éric-Emmanuel Schmitt


Na zamieszczenie tej notki natknął mnie mój wpis na temat objawień prywatnych i publicznych, z którym można zapoznać się tutaj, oraz powstałe w wyniku tych przemyśleń kontrowersje co do uznawania objawień przez instytucję Kościoła Katolickiego.

Matka Boża z Lourdes
Grota Massabielle, w której objawiała się Matka Boże z Lourdes

Na początek chciałbym zadać stosunkowo ogólnikowe, ale i dosyć obiektywne (czego nie mam w zwyczaju :)) pytanie - jeżeli jako osoba wierząca dostąpiłem łaski objawienia, a Kościół uznaje je fałszywe, czy mam prawo w tego rodzaju wizję wierzyć?
Powyższe zapytanie można rozpatrywać na wielu gruntach, skupię się na dwóch fundamentalnych punktach, które w tym wypadku należy rozważyć. Przede wszystkim jest to pytanie o nieomylność Kościoła. Żeby jednak nie być zbyt stronniczym i nie obarczać odpowiedzialnością za błąd jednej strony, za drugi filar przyjmijmy także możliwość błędu epistemologicznego ze strony człowieka, który dostąpił objawienia.

Tym - zdaje się logicznym - sposobem, rozbiliśmy pierwsze pytanie na dwa kolejne, zabrnijmy więc nieco dalej i skupmy się na (nie)omylności Kościoła.
Przede wszystkim należy podkreślić, iż kapłani, a więc społeczność, która tworzy trzon kościelnej instytucji, niejako "za kulisami", są - mimo iż powołani przez iskrę Pana - tylko ludźmi. Człowiek zaś, mimo iż ma swoje źródło w Bogu, nie może cechować się nieomylnością. Wniosek - tak, Kościół w określonych przypadkach może, a nawet ma prawo się mylić. Omylność ta może mieć swoje podłoże w kilku sprawach, a mianowicie:
Po pierwsze, właśnie aspekt ludzki - jeżeli Kościół powołuje zespół badaczy w celu uznania, bądź nieuznania konkretnego przypadku objawienia, to ci badacze również mogą wysuwać błędne hipotezy, a co za tym idzie - nieprawidłowe wnioski. Jeżeli zespół naukowców w swoich raportach powodowanych błędnymi przesłankami, zawrze wniosek niezgodny z prawdą - objawienie zostaje nieuznane.
Pobudki ideologiczne stanowią drugi element, który może prowadzić do nieuznania objawienia przez omylność. Mianowicie, powołany zespół badaczy, zazwyczaj niewierzących sceptyków, składa się z osób o różnorodnych poglądach, niekiedy bardzo antykościelnych, co już wywołuje negatywne nastawienie do rozpatrywanej sprawy.
Znajomość języków jest drugorzędną, ale pełniącą ważną rolę umiejętnością, jaka jest niezbędna do orzekania o prawdziwości bądź fałszywości objawienia. Jeżeli naukowcy zostają powołani z Polski, zaś objawienie miało miejsce na drugim końcu świata - zawsze istnieje ryzyko związane z tłumaczeniem przekazów.
Do powyższej listy można dodać jeszcze wiele czynników, ale moją intencją jest tylko ukazanie istoty problemu związanego z omylnością Kościoła.

Drugą sprawą, mającą fundamentalne znaczenie przy ocenie objawień jest wspomniany błąd poznawczy człowieka, który tego objawienia dostępuje.
Na wstępie, wykluczmy wszelkiego rodzaju choroby psychiczne, bo jest to temat na osobny artykuł. Przyjmujemy, iż człowiek dostępujący objawienia jest osobą zdrową i rozsądną. Jednak jak wiadomo - objawienia swoje ufundowanie mają wyłącznie w wierze, a wiec są zupełnie oderwane od racjonalności i rozumu. Osoba wierząca, która dostępuje objawienia, może miewać chwile zwątpienia, co jest zachętą do działania dla Diabła. Wątpiący, czy poszukujący człowiek, który uważa, że dostąpił objawienia, w gruncie rzeczy, spotyka Szatana czy jakiekolwiek inne złe duchy, które podają się za istoty przysłane przez Pana. Tutaj wyłania nam się znów powód dla błędnej oceny, ale już ze strony widzącego.

Jak Wy postrzegacie kwestię oceny prawdziwości objawień przez Kościół?
Czy w Waszym życiu pojawiły się wątpliwe objawienia?

ks. Marek


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magnolia
Gość


PostWysłany: Czw 13:26, 06 Lis 2014    Temat postu:

Na objawienia trzeba uważać , większośći są sprawką szatana .....

Ostatnio zmieniony przez Magnolia dnia Czw 13:27, 06 Lis 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
ks.marek.kowalczyk
Consecratae personae, arte cum Ecclesia
Consecratae personae, arte cum EcclesiaDołączył: 26 Paź 2014
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 13:35, 06 Lis 2014    Temat postu:

No właśnie wydaje mi się to kwestią dosyć sporną, co chciałem z resztą poniekąd wyrazić w swoim tekście :)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magnolia
Gość


PostWysłany: Czw 13:41, 06 Lis 2014    Temat postu:

Moja babcia była zagorzałą zwolenniczką Marii , uważała ją za Boga , modliła się tylko do niej , chodziła na pielgrzymki, pełno miała jej obrazów , mówiła ,że z nią rozmawia i ,że jej ona odpowiada , trochę niedorzeczne , ale skoro to była Maria to dlaczego umarła w bardzo ciężkich bólach , pluła krwią i czarną smołą i trwało to 2 tygodnie tych męczarń dlaczego skoro wierzyła tak w tą Marie i jej objawienie :(. Myślę ,że to szatan się podszywał a ona wierzyła w całą tą szopkę objawienia , przepraszam ale tak myśłę :(

Ostatnio zmieniony przez Magnolia dnia Czw 13:43, 06 Lis 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
ks.marek.kowalczyk
Consecratae personae, arte cum Ecclesia
Consecratae personae, arte cum EcclesiaDołączył: 26 Paź 2014
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 13:53, 06 Lis 2014    Temat postu:

To całkowicie możliwe, ale patrzmy z obu perspektyw - co jeżeli to nie Szatan?
Tutaj już sprawa się komplikuję i w tym wypadku należałoby przyjrzeć się sensowi cierpienia w świecie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magnolia
Gość


PostWysłany: Czw 13:56, 06 Lis 2014    Temat postu:

ks.marek.kowalczyk napisał:
To całkowicie możliwe, ale patrzmy z obu perspektyw - co jeżeli to nie Szatan?
Tutaj już sprawa się komplikuję i w tym wypadku należałoby przyjrzeć się sensowi cierpienia w świecie.

Bóg nie skazuje człowieka na takie cierpienia , jest zbyt miłosierny . Potem dzień w dzień w nocy śniła się mojej siostry i stale ją nawiedzałą i sprowadzała zawsze na nią nieszczęścia do czasu aż siostra nie wyklnęła ją i teraz ma spokój narazie a trwało to bardzo długo , nie bardzo to rozumiem , ponieważ nie wierze w te wędrówki dusz z zaświatów , jedynie szatan może to wszystko czynić podszywając się pod zmarłą . A nieszczęścia i cierpienia w świecie to tylko konsekwencje złego wyboru jakiego dokonujemy .


Ostatnio zmieniony przez Magnolia dnia Czw 14:01, 06 Lis 2014, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12177
Przeczytał: 42 tematy

Pomógł: 238 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:21, 06 Lis 2014    Temat postu:

Bardzo istotne uwagi, Marku.

Zgadzam się, że nie można uznawać za nieomylnych ludzi Kościoła, zaś sama tajemnica przetrwania Kościoła tkwi w tym, że jego Głową jest Chrystus, a On zawsze sprawi, iż prawda sama się obroni.

Objawienia prywatne to trudne wg mnie do oceny, ponieważ jest różnica pomiędzy dowiedlnością, a prawdziwością systemu, co wynika z twierdzenia o niezupełności. systemów aksjomatycznych (twierdzenie Kurta Gödla, 1931 rok).

Toteż bardzo istotnym jest pamiętać, że Formalizm Kościoła, jako wyraz odpowiedzialności depozytariusza prawd wiary, jest chwalebny, acz może stać się przyczyną wylania dziecka z kąpielą.

Żaden system formalny nie może byćzupełnym, a co najwyżej niesprzecznym, co sprawia iż nie utworzymy nigdy systemu formalnego, obejmującego każdy aspekt.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez exe dnia Czw 18:25, 06 Lis 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marek MRB
Gość


PostWysłany: Czw 18:32, 06 Lis 2014    Temat postu:

Magnolia napisał:
Na objawienia trzeba uważać , większośći są sprawką szatana .....
O ile z wnioskiem ("trzeba uważać") zgadzam się w 100%, to przesłanki ("większośći są sprawką szatana") wydają mi się nieuzasadnione. Skąd taki pogląd?
Magnolia napisał:
Moja babcia była zagorzałą zwolenniczką Marii , uważała ją za Boga
Wybacz, z całym szacunkiem - nie wierzę że Twoja Babcia uważała Marię za Boga
Cytat:
, modliła się tylko do niej , chodziła na pielgrzymki, pełno miała jej obrazów , mówiła ,że z nią rozmawia i ,że jej ona odpowiada , trochę niedorzeczne , ale skoro to była Maria to dlaczego umarła w bardzo ciężkich bólach , pluła krwią i czarną smołą i trwało to 2 tygodnie tych męczarń dlaczego skoro wierzyła tak w tą Marie i jej objawienie :(. Myślę ,że to szatan się podszywał a ona wierzyła w całą tą szopkę objawienia , przepraszam ale tak myśłę :(
A jeśli umiera ktoś kto nie modli się do Marii, niemniej wierzy w Jezusa - i umiera w męczarniach - to też powiesz "niemożliwe"?
Od czasu Grzechu Pierworodnego złe rzeczy dzieją się ludziom - i nie jest to wina Boga.
Magnolia napisał:
Potem dzień w dzień w nocy śniła się mojej siostry i stale ją nawiedzałą i sprowadzała zawsze na nią nieszczęścia do czasu aż siostra nie wyklnęła ją i teraz ma spokój narazie a trwało to bardzo długo
A to już zabobon. I wybacz - odrażający. Wykląć Babcię zamiast się za Nią modlić?

Wracając do objawień prywatnych (tj. wszystkich po śmierci ostatniego z apostołów) - Kościół nie każe w nie wierzyć. Niemniej mogą być pożyteczne, choć nie niosą nowej nauki, a jedynie zachętę do praktykowania tego, co objawił nam Jezus.
Natomiast z niepokojem patrzę na osoby, które wręcz gonią za objawieniami prywatnymi, nierzadko zaczytując się w nich a pomijając "core" chrześcijaństwa - czyli Objawienie Publiczne w Jezusie Chrystusie. Ja tam wolę źródła pewniejsze :wink:
Powrót do góry
exe
Dux Ducis unum inter multi
Dux Ducis unum inter multiDołączył: 17 Cze 2012
Posty: 12177
Przeczytał: 42 tematy

Pomógł: 238 razy
Ostrzeżeń: 0/2

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 18:54, 06 Lis 2014    Temat postu:

Rzeczywiście, gonić za objawieniami prywatnymi kosztem Objawienia, które zostało nam dane, jest w mojej opinii niebezpieczne dla duszy, ponieważ łatwo ulec manipulacji szatana, a i można pomylić się we własnej ocenie rzeczywistości.

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez exe dnia Czw 18:55, 06 Lis 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Magnolia
Gość


PostWysłany: Czw 22:42, 06 Lis 2014    Temat postu:

Demoniczne sztuczki,które zwodzą miliony. Jedynym Pośrednikiem między ludźmi a Bogiem jest Chrystus Jezus i nikt inny.
Powrót do góry
sahcim
Vexillarius
VexillariusDołączył: 24 Sie 2014
Posty: 239
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/2
Skąd: Zielona Wyspa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 1:28, 07 Lis 2014    Temat postu:

Magnolia napisał:
Demoniczne sztuczki,które zwodzą miliony. Jedynym Pośrednikiem między ludźmi a Bogiem jest Chrystus Jezus i nikt inny.
Czyżby Magnolia opierająca swoją wiarę tylko na Biblii nie widziała w cytacie biblijnym z 1 Tm 2,5 słowa człowiek...??

Jako edit może wyjaśnię Magnolio o co mi chodzi wyżej...
Jak mniemam wierzysz Magnolio, że przez chrzest w imię Trójjedynego Boga stałaś się jednym z wielu członków Ciała Chrystusa(Kościoła), które jednoczy Duch Święty i którego Głową jest sam Chrystus(Bóg)...
Zatem jeśli będąca członkiem tego Mistycznego Ciała Magnolia, zjednoczona w jedno także co do swojej woli z Duchem Świętym, otrzyma od Ducha pouczenie aby np udać się osobiście do pewnego miasta w Irlandii w celu przekazania niejakiemu sahcimowi jaka jest wola Pana wobec niego(o której poznanie tenże się modli), to w taki oto sposób Magnolia, jako jeden z członków Ciała Chrystusa, ma swój udział w jedynym pośrednictwie Chrystusa będąc z Bożej woli pośrednikiem pomiędzy Bogiem, a ludźmi(w tym wypadku sahcimem), czyż nie...?? :)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Marek MRB
Gość


PostWysłany: Pią 23:09, 07 Lis 2014    Temat postu:

Magnolia napisał:
Demoniczne sztuczki,które zwodzą miliony. Jedynym Pośrednikiem między ludźmi a Bogiem jest Chrystus Jezus i nikt inny.

Magnolio, zaczęliśmy już gdzieś rozważać ten cytat. Prosiłem Cię wówczas, byś zerknęła o Pośrednictwo w czym chodzi. Mogłabyś podzielić się, do czego doszłaś?
Powrót do góry
Rembov
Gość


PostWysłany: Pią 23:23, 07 Lis 2014    Temat postu:

Magnolia napisał:
Demoniczne sztuczki,które zwodzą miliony. Jedynym Pośrednikiem między ludźmi a Bogiem jest Chrystus Jezus i nikt inny.

Magnolio, rozważając 1 Tm 2;5 należy bezwzględnie uwzględnić tak kontekst bliższy, czyli cały rozdział, jak i dalszy Pisma Świętego.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KATOLICKIE FORUM - Wirtualny klasztor PÓJDŹ ZA MNĄ ! Strona Główna -> Religia i myśl Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin